| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BWJR062V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.062 OHM 5% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BWJR062V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BWJR062V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.062 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BWJR062V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BWJR062V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BWJR062V is new and unused, you can buy ERJ-8BWJR062V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BWJR062V.
| 25TZV470M10X10.5 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 25TZV470M10X10.5.pdf | |
| UVY2E471MRD | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2E471MRD.pdf | |
| UVR2C100MPD1TD | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C100MPD1TD.pdf | |
| B41456B7339M | 33000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B7339M.pdf | |
| UPJ1A121MED | 120µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1A121MED.pdf | |
| UHD1C560MDD | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD1C560MDD.pdf | |
| EKMG630EC3470MF11D | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630EC3470MF11D.pdf | |
| MAL215056221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215056221E3.pdf | |
| 516D106M100LL7BE3 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D106M100LL7BE3.pdf | |
| B41231B4159M | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B4159M.pdf | |
| UUN1E331MNQ1MS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1E331MNQ1MS.pdf | |
| 420CXW68MEFC12.5X40 | 68µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 420CXW68MEFC12.5X40.pdf | |
| EKMH251VNN471MQ40S | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN471MQ40S.pdf | |
| MAL215736391E3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 610 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215736391E3.pdf | |
| MAL205156683E3 | 68000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 16 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205156683E3.pdf |