| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BWJR068V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.068 OHM 5% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BWJR068V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BWJR068V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.068 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BWJR068V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BWJR068V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BWJR068V is new and unused, you can buy ERJ-8BWJR068V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BWJR068V.
| UCD1V220MCL1GS | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1V220MCL1GS.pdf | |
| AFK226M50D16T-F | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 880 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK226M50D16T-F.pdf | |
| LGG2P681MELZ40 | 680µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2P681MELZ40.pdf | |
| EKY-250ELL182MK30S | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-250ELL182MK30S.pdf | |
| 382LX822M200B092VS | 8200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX822M200B092VS.pdf | |
| 160LLE5.6MEFCT16.3X11 | 5.6µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160LLE5.6MEFCT16.3X11.pdf | |
| 672D686H020CD5C | 68µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D686H020CD5C.pdf | |
| 601D437G040JE7 | 430µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D437G040JE7.pdf | |
| MAL210118224E3 | 220000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210118224E3.pdf | |
| KMG250VB47RM12X25LL | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.053 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | KMG250VB47RM12X25LL.pdf | |
| CL21B105KPFNNNE | 1µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B105KPFNNNE.pdf | |
| GRJ21BR71H105KE01L | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRJ21BR71H105KE01L.pdf | |
| C430C104K1R5TA7200 | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm) | C430C104K1R5TA7200.pdf | |
| 501R29W473KV4E | 0.047µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm) | 501R29W473KV4E.pdf | |
| CGA3E3X7S1A225M080AA | 2.2µF 10V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3X7S1A225M080AA.pdf |