| Manufacturer Part Number: | ERJ-8CWFR018V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.018 OHM 1% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8CWFR018V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8CWFR018V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.018 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8CWFR018V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8CWFR018V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8CWFR018V is new and unused, you can buy ERJ-8CWFR018V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8CWFR018V.
| UPW1J391MHD6TN | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J391MHD6TN.pdf | |
| 515D474M160AA6AE3 | 0.47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D474M160AA6AE3.pdf | |
| UKL2A150KPD | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A150KPD.pdf | |
| 227LBA200M2CA | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13036 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227LBA200M2CA.pdf | |
| MAL211934101E3 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.5 Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211934101E3.pdf | |
| EGPA500ELL222MM35S | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA500ELL222MM35S.pdf | |
| 420USG82MEFCSN20X25 | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 420USG82MEFCSN20X25.pdf | |
| LKS1E472MESA | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E472MESA.pdf | |
| B43540A5686M80 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.42 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5686M80.pdf | |
| 420TXW100MEFC18X30 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 420TXW100MEFC18X30.pdf | |
| B41505A228M | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A228M.pdf | |
| LGJ2G101MELB | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2G101MELB.pdf | |
| ESMH401VSN101MQ25T | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.486 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN101MQ25T.pdf | |
| 200HXC1800MEFCSN35X45 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC1800MEFCSN35X45.pdf | |
| CL10C7R5CB8NNNC | 7.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C7R5CB8NNNC.pdf |