| Manufacturer Part Number: | ERJ-8CWJR020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.02 OHM 5% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8CWJR020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8CWJR020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.02 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8CWJR020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8CWJR020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8CWJR020V is new and unused, you can buy ERJ-8CWJR020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8CWJR020V.
| UPS2C2R2MED1TD | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2C2R2MED1TD.pdf | |
| 35TLV100M8X10.5 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 35TLV100M8X10.5.pdf | |
| UPM0J682MHD | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM0J682MHD.pdf | |
| UCY2G121MHD | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G121MHD.pdf | |
| 6.3MS7100MEFCT55X7 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS7100MEFCT55X7.pdf | |
| EKMG350EC3470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350EC3470ME11D.pdf | |
| UWR1V330MCL1GB | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWR1V330MCL1GB.pdf | |
| 10ZLJ330MT16.3X11 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 10ZLJ330MT16.3X11.pdf | |
| B41866C8477M000 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 83 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | B41866C8477M000.pdf | |
| URY1V681MHD | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY1V681MHD.pdf | |
| SXR122M016ST | 1200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 180 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR122M016ST.pdf | |
| EMVA451GTR330MMN0S | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA451GTR330MMN0S.pdf | |
| B41696C7228Q7 | 2200µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 40 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41696C7228Q7.pdf | |
| LPX391M400E4P3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX391M400E4P3.pdf | |
| MAL205058332E3 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 48 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205058332E3.pdf |