| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF1540V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF1540V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF1540V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 154 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF1540V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF1540V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF1540V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF1540V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF1540V.
| RFS-50V470MH4#5 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-50V470MH4#5.pdf | |
| E36D251LPN561TA54M | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 158 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN561TA54M.pdf | |
| LNY2V152MSEF | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2V152MSEF.pdf | |
| MAL211890536E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.6 Ohm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211890536E3.pdf | |
| USA1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1E100MDD.pdf | |
| MAL215257228E3 | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215257228E3.pdf | |
| B41858C4278M9 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C4278M9.pdf | |
| MALREKA00JG422FG0K | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JG422FG0K.pdf | |
| MAL214699007E3 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | MAL214699007E3.pdf | |
| 450TXW68MEFC18X25 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450TXW68MEFC18X25.pdf | |
| MAL215859821E3 | 820µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 318 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215859821E3.pdf | |
| B43505C9157M62 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 590 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C9157M62.pdf | |
| MAL210267331E3 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 339 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210267331E3.pdf | |
| B41560A5220M3 | 220000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.3 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A5220M3.pdf | |
| C3216X7T2W104K160AE | 0.10µF 450V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7T2W104K160AE.pdf |