| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF1622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 59010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF1622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF1622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.2k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF1622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF1622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF1622V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF1622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF1622V.
| EEE-FK1A681P | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A681P.pdf | |
| 400HXG330MEFCSN30X35 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400HXG330MEFCSN30X35.pdf | |
| SEK2R2M100ST | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.32 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK2R2M100ST.pdf | |
| UPB2V680MHD | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2V680MHD.pdf | |
| 50PK22MEFCT15X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK22MEFCT15X11.pdf | |
| TYEH1H225D55MTR | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | TYEH1H225D55MTR.pdf | |
| UKL1J221KHD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J221KHD.pdf | |
| MALREKA00KS468E00K | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00KS468E00K.pdf | |
| B43508E2277M | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 430 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2277M.pdf | |
| 511D687M063EN5D | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D687M063EN5D.pdf | |
| 400VXR470MEFCSN35X50 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 400VXR470MEFCSN35X50.pdf | |
| PSU128015 | 1280µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU128015.pdf | |
| C3216X5R0J336M130AC | 33µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R0J336M130AC.pdf | |
| RCE5C1H5R0C0DBH03A | 5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H5R0C0DBH03A.pdf | |
| C1608CH1H152K080AA | 1500pF 50V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608CH1H152K080AA.pdf |