| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF16R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF16R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF16R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF16R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF16R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF16R2V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF16R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF16R2V.
| EST108M035AL4AA | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 34 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C | EST108M035AL4AA.pdf | |
| UVR2V221MRD | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V221MRD.pdf | |
| UBT1J471MHD | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | UBT1J471MHD.pdf | |
| UKL1H101MPD1TD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H101MPD1TD.pdf | |
| URZ1H101MPD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1H101MPD.pdf | |
| TVA1207.5 | 150µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1207.5.pdf | |
| B43305B2827M80 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2827M80.pdf | |
| B41041A6474M | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A6474M.pdf | |
| CGA5H4NP02W822J115AA | 8200pF 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5H4NP02W822J115AA.pdf | |
| GRM31MR72A223KA01L | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31MR72A223KA01L.pdf | |
| CGA3E2X7R1H223K080AA | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X7R1H223K080AA.pdf | |
| RDE5C1H472J1M1H03A | 4700pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm) | RDE5C1H472J1M1H03A.pdf | |
| CC0402GRNPO9BN471 | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402GRNPO9BN471.pdf | |
| GRM188C81E225ME11D | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188C81E225ME11D.pdf | |
| F331K29Y5RN6UJ5R | 330pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5R Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | F331K29Y5RN6UJ5R.pdf |