| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF18R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF18R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF18R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF18R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF18R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF18R2V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF18R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF18R2V.
| ECA-2CM3R3B | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2CM3R3B.pdf | |
| MAL209344221E3 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 670 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209344221E3.pdf | |
| E81D201VRT392MB80T | CAP ALUM 3900UF 200V RADIAL | E81D201VRT392MB80T.pdf | |
| B43511A9827M80 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A9827M80.pdf | |
| ECE-P1KA223HA | 22000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 22 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P1KA223HA.pdf | |
| KZE10VB221M6X11LL | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | KZE10VB221M6X11LL.pdf | |
| UHN1C102MPD6 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHN1C102MPD6.pdf | |
| GRM155F51C474ZA01D | 0.47µF 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155F51C474ZA01D.pdf | |
| GRM0225C1E1R4CDAEL | 1.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E1R4CDAEL.pdf | |
| C4520CH3F330K160KA | 33pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor CH 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | C4520CH3F330K160KA.pdf | |
| GRM152C80G224ME19D | 0.22µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM152C80G224ME19D.pdf | |
| VJ1206A101JXAMT | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206A101JXAMT.pdf | |
| VJ0603D220KLCAJ | 22pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D220KLCAJ.pdf | |
| FA24C0G2W222JNU06 | 2200pF 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) | FA24C0G2W222JNU06.pdf | |
| K272J20C0GF5TH5 | 2700pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | K272J20C0GF5TH5.pdf |