| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF1963V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF1963V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF1963V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 196k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF1963V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF1963V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF1963V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF1963V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF1963V.
| RFS-25V101MH4#5 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-25V101MH4#5.pdf | |
| LNT2D472MSE | 4700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2D472MSE.pdf | |
| 225BPS050M | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 120.572 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 225BPS050M.pdf | |
| UVY2DR47MED | 0.47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2DR47MED.pdf | |
| BMVK500ADA2R2ME60G | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | BMVK500ADA2R2ME60G.pdf | |
| UVK2W4R7MPD | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2W4R7MPD.pdf | |
| 516D106M050JL6AE3 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D106M050JL6AE3.pdf | |
| UCA2C330MPD | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCA2C330MPD.pdf | |
| B41695A8337Q7 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 275 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41695A8337Q7.pdf | |
| MALIEYN07BA456J02K | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 68 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BA456J02K.pdf | |
| EKMQ451VSN391MA35S | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451VSN391MA35S.pdf | |
| B43510B6108M87 | 1000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 120 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B6108M87.pdf | |
| MLP173M010EK1A | 17000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 77 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP173M010EK1A.pdf | |
| MVA100VC22RMH10TP | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9.041 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA100VC22RMH10TP.pdf | |
| LMK316ABJ476ML-T | 47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | LMK316ABJ476ML-T.pdf |