| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF2053V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14527 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF2053V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF2053V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 205k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF2053V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF2053V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF2053V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF2053V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF2053V.
| UUD1E221MNL1GS | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1E221MNL1GS.pdf | |
| UCY2H150MHD | 15µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2H150MHD.pdf | |
| ESY477M025AG6AA | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 41 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C | ESY477M025AG6AA.pdf | |
| 25ZLJ560M8X20 | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLJ560M8X20.pdf | |
| MAL211834331E3 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.69 Ohm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211834331E3.pdf | |
| UKL1E330MED1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E330MED1TD.pdf | |
| LAQ2D681MELB30 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D681MELB30.pdf | |
| 860080773002 | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080773002.pdf | |
| UWD1E101MCL1GS | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD1E101MCL1GS.pdf | |
| UPS0J222MHD1TO | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS0J222MHD1TO.pdf | |
| UCD2A221MNQ1MS | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD2A221MNQ1MS.pdf | |
| UKW2A0R1MDD1TA | 0.1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A0R1MDD1TA.pdf | |
| UVK2GR47MED | 0.47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2GR47MED.pdf | |
| 35SZV2.2M4X5.5 | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 35SZV2.2M4X5.5.pdf | |
| B43504A2227M67 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2227M67.pdf |