| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF2262V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 22.6K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF2262V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF2262V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 22.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF2262V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF2262V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF2262V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF2262V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF2262V.
| EEU-EE2V470S | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2V470S.pdf | |
| LNT2W562MSEH | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2W562MSEH.pdf | |
| 108KXM035M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 198.9 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 108KXM035M.pdf | |
| 16MS710MEFCTZ4X7 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS710MEFCTZ4X7.pdf | |
| UPM1C820MED1TA | 82µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1C820MED1TA.pdf | |
| EEE-HP1H4R7P | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HP1H4R7P.pdf | |
| UVK2V100MPD | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2V100MPD.pdf | |
| MAL213246681E3 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 260 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213246681E3.pdf | |
| 381LX222M160A052 | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX222M160A052.pdf | |
| PSU5315 | 53µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU5315.pdf | |
| B43504F2228M80 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504F2228M80.pdf | |
| E36D101HPN563MED0M | 56000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.6 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D101HPN563MED0M.pdf | |
| HVMLS331M250EA1A | 330µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 399 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS331M250EA1A.pdf | |
| UVZ2C4R7MEH | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C4R7MEH.pdf | |
| UVZ2C100MPH | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C100MPH.pdf |