| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF2372V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF2372V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF2372V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 23.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF2372V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF2372V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF2372V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF2372V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF2372V.
| UCYW66R8MPD1TD | 6.8µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCYW66R8MPD1TD.pdf | |
| UUD1A270MCL1GS | 27µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1A270MCL1GS.pdf | |
| EEU-TP1V122 | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V122.pdf | |
| AVES106M25C12T-F | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 26.5 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES106M25C12T-F.pdf | |
| EEU-FC1E152SB | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E152SB.pdf | |
| 672D686H020CD5C | 68µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D686H020CD5C.pdf | |
| B43540A2158M | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2158M.pdf | |
| B43511A9567M87 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A9567M87.pdf | |
| B41456B4680M3 | 680000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.8 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B4680M3.pdf | |
| UHE1H151MPT | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H151MPT.pdf | |
| EEE-HA1HR33R | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1HR33R.pdf | |
| AVEK107M25F24T-F | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.7 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AVEK107M25F24T-F.pdf | |
| B41821A8226M | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A8226M.pdf | |
| GRM1885C1H102FA01J | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H102FA01J.pdf | |
| CL05C9R1CB5NNNC | 9.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C9R1CB5NNNC.pdf |