| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF2433V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 243K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF2433V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF2433V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 243k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF2433V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF2433V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF2433V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF2433V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF2433V.
| UVZ1C220MDD1TD | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C220MDD1TD.pdf | |
| ESMQ351VSN271MP40S | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ351VSN271MP40S.pdf | |
| UVY1H470MED1TD | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1H470MED1TD.pdf | |
| LGU2A122MELB | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A122MELB.pdf | |
| 25YXH220MEFCT78X11.5 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 25YXH220MEFCT78X11.5.pdf | |
| EEE-FK1H151GP | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1H151GP.pdf | |
| B41890A5277M | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 138 mOhm @ 10kHz | B41890A5277M.pdf | |
| MAL203868102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203868102E3.pdf | |
| B43501F2687M62 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501F2687M62.pdf | |
| EKMS451VSN181MP45S | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS451VSN181MP45S.pdf | |
| B43305E2687M62 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2687M62.pdf | |
| MAL210255331E3 | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 435 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210255331E3.pdf | |
| E32D600LPN153MAE3M | 15000µF 60V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D600LPN153MAE3M.pdf | |
| EEU-FC1H100H | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H100H.pdf | |
| EMK325F226ZN-T | 22µF 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | EMK325F226ZN-T.pdf |