| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF2613V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 261K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF2613V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF2613V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 261k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF2613V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF2613V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF2613V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF2613V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF2613V.
| LGL2G391MELA40 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2G391MELA40.pdf | |
| 861021486031 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861021486031.pdf | |
| UKT1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C331MPD1TD.pdf | |
| ESY476M100AH1AA | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 240 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 105°C | ESY476M100AH1AA.pdf | |
| LGW2G181MELA30 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2G181MELA30.pdf | |
| URS1H330MDD1TA | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1H330MDD1TA.pdf | |
| SN221M6R3ST | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.45 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN221M6R3ST.pdf | |
| B41890A7128M | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 36 mOhm @ 10kHz 15000 Hrs @ 105°C | B41890A7128M.pdf | |
| EKY-630ELL122MMN3S | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-630ELL122MMN3S.pdf | |
| B43254B5397M | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B5397M.pdf | |
| B43457A4158M | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457A4158M.pdf | |
| MAL210176224E3 | 220000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210176224E3.pdf | |
| UHC1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UHC1V100MDD.pdf | |
| C1206C472K1RACTU | 4700pF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C472K1RACTU.pdf | |
| 6R3X14W104MV4T | 0.10µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm) | 6R3X14W104MV4T.pdf |