| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF3001V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF3001V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF3001V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF3001V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF3001V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF3001V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF3001V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF3001V.
| UVR1J102MHD | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J102MHD.pdf | |
| 380LX333M035A052 | 33000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX333M035A052.pdf | |
| TVX1H472MDD | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1H472MDD.pdf | |
| URS1H102MHD1TN | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1H102MHD1TN.pdf | |
| ELXZ500ELL122MM25S | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ500ELL122MM25S.pdf | |
| 860040574008 | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040574008.pdf | |
| UPS2A330MPD | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2A330MPD.pdf | |
| USA0J221MDD1TD | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA0J221MDD1TD.pdf | |
| MALREKB00BA233JM0K | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.02 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA233JM0K.pdf | |
| 63ZL560MEFCG412.5X35 | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 63ZL560MEFCG412.5X35.pdf | |
| EKXG401EC3820MM25S | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG401EC3820MM25S.pdf | |
| SN222M6R3ST | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN222M6R3ST.pdf | |
| ESMH201VNN122MR45T | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VNN122MR45T.pdf | |
| B43601B9477M80 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9477M80.pdf | |
| B43515A0158M | 1500µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43515A0158M.pdf |