| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF3602V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF3602V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF3602V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF3602V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF3602V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF3602V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF3602V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF3602V.
| UWT1H010MCL2GB | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H010MCL2GB.pdf | |
| EMZA100ADA330ME61G | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA100ADA330ME61G.pdf | |
| LNR1C224MSE | 220000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1C224MSE.pdf | |
| B41554E8478Q | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31 mOhm @ 100Hz 2500 Hrs @ 125°C | B41554E8478Q.pdf | |
| USA0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA0J220MDD.pdf | |
| UPJ1H180MDD1TA | 18µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H180MDD1TA.pdf | |
| 337SAK6R3M | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.407 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 337SAK6R3M.pdf | |
| UPM1J680MPD6 | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J680MPD6.pdf | |
| MAL214269331E3 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214269331E3.pdf | |
| UUG1A332MNQ1MS | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1A332MNQ1MS.pdf | |
| ESMH6R3VSN223MQ25T | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH6R3VSN223MQ25T.pdf | |
| B43305E2827M | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2827M.pdf | |
| MAL215923561E3 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 425 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215923561E3.pdf | |
| B43510A6158M80 | 1500µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A6158M80.pdf | |
| 36DY124F075DJ2A | 120000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 36DY124F075DJ2A.pdf |