| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF36R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36.5 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF36R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF36R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF36R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF36R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF36R5V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF36R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF36R5V.
| UHW1H272MHD | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1H272MHD.pdf | |
| EFL-6R3ELL271MH07D | 270µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-6R3ELL271MH07D.pdf | |
| UKT1H0R1MDD1TD | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1H0R1MDD1TD.pdf | |
| UZD1C220MCL1GB | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZD1C220MCL1GB.pdf | |
| UVZ1E332MHD | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E332MHD.pdf | |
| EEE-2AA330P | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-2AA330P.pdf | |
| MALREKE00PB347C00K | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 536 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB347C00K.pdf | |
| 63TXW82MEFC6.3X25 | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 63TXW82MEFC6.3X25.pdf | |
| EKMQ401VSN271MR30S | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401VSN271MR30S.pdf | |
| B43504B5157M82 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 900 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B5157M82.pdf | |
| B43540G2567M | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2567M.pdf | |
| EKMH350VNN333MA63T | 33000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 12 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VNN333MA63T.pdf | |
| 200HXC1000MEFCSN30X35 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC1000MEFCSN30X35.pdf | |
| ESMH201VQT222MB40T | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 113 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VQT222MB40T.pdf | |
| E36D201LPN272TC79M | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D201LPN272TC79M.pdf |