| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF3742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF3742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF3742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 37.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF3742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF3742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF3742V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF3742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF3742V.
| UPJ1J680MPD6TD | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1J680MPD6TD.pdf | |
| UKL1E330MED1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E330MED1TD.pdf | |
| MAL215957471E3 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | MAL215957471E3.pdf | |
| UVZ2E470MHD1TO | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E470MHD1TO.pdf | |
| 16ZL33MEFCTZ5X7 | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16ZL33MEFCTZ5X7.pdf | |
| USV1C470MFD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1C470MFD1TE.pdf | |
| UPV1E820MGD | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1E820MGD.pdf | |
| B41866C8108M000 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 56 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | B41866C8108M000.pdf | |
| EEV-FK1E152M | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD | EEV-FK1E152M.pdf | |
| EKXJ351ELL101MM25S | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL101MM25S.pdf | |
| B43501C2157M82 | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C2157M82.pdf | |
| 678D337M020CG4D | 330µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can 270 mOhm @ 20Hz 3000 Hrs @ 105°C | 678D337M020CG4D.pdf | |
| MAL211846152E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 263 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211846152E3.pdf | |
| 30D476M250GH5A | 47µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.384 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D476M250GH5A.pdf | |
| 380LX392M080K032 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX392M080K032.pdf |