| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF3832V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 38.3K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF3832V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF3832V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 38.3k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF3832V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF3832V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF3832V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF3832V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF3832V.
| UVK1V680MED1TD | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1V680MED1TD.pdf | |
| LNT2G472MSEH | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2G472MSEH.pdf | |
| UMW1A221MDD1TP | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1A221MDD1TP.pdf | |
| MAL213636181E3 | 180µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213636181E3.pdf | |
| 100YXG330MEFCGC18X20 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100YXG330MEFCGC18X20.pdf | |
| B41895A6158M | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 23 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41895A6158M.pdf | |
| EKMH100VNN223MR25S | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 38 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH100VNN223MR25S.pdf | |
| LGY2V181MELZ | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2V181MELZ.pdf | |
| E81D401VND821MA60T | CAP ALUM 820UF 400V RADIAL | E81D401VND821MA60T.pdf | |
| E36D750LPN103QCE3M | 10000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750LPN103QCE3M.pdf | |
| B43564A6278M7 | 2700µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 43 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43564A6278M7.pdf | |
| MLS682M020EK1A | 6800µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 84 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS682M020EK1A.pdf | |
| SMH63VS103M30X50T2 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH63VS103M30X50T2.pdf | |
| B41041A5685M | 6.8µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A5685M.pdf | |
| B43041A9155M | 1.5µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B43041A9155M.pdf |