| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF38R3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF38R3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF38R3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 38.3 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF38R3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF38R3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF38R3V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF38R3V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF38R3V.
| 400CFX6.8MEFC10X16 | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 400CFX6.8MEFC10X16.pdf | |
| LNT2V153MSEJ | 15000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2V153MSEJ.pdf | |
| USR0J220MDD1TE | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR0J220MDD1TE.pdf | |
| MALREKE05PB322E00K | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 844 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE05PB322E00K.pdf | |
| MALSECL00AG410BARK | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECL00AG410BARK.pdf | |
| 381LQ181M350H022 | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ181M350H022.pdf | |
| MAL205871103E3 | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 38 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205871103E3.pdf | |
| 600D476G050DE5A | 47µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D476G050DE5A.pdf | |
| B43510A5108M7 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A5108M7.pdf | |
| E36D451HPN332ME92M | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN332ME92M.pdf | |
| ECE-T2AA562EA | 5600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 44 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T2AA562EA.pdf | |
| MVA63VCR22RMD55TP | 0.22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 904.091 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA63VCR22RMD55TP.pdf | |
| CC0805KKX7RYBB103 | 10000pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KKX7RYBB103.pdf | |
| GRM319R61C226ME15D | 22µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM319R61C226ME15D.pdf | |
| CL21B103MBANNNC | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B103MBANNNC.pdf |