| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF4120V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 136771 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF4120V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF4120V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 412 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF4120V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF4120V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF4120V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF4120V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF4120V.
| 450BXW100MEFC18X30 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXW100MEFC18X30.pdf | |
| UVZ2AR22MDD1TD | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2AR22MDD1TD.pdf | |
| UKW2A220MED1TD | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A220MED1TD.pdf | |
| 226TTA500AQW | 22µF 500V Aluminum Capacitors Axial, Can 18.8394 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226TTA500AQW.pdf | |
| UZE1E3R3MCL1GB | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZE1E3R3MCL1GB.pdf | |
| UBT2V220MHD1TO | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2V220MHD1TO.pdf | |
| ECE-A1EN4R7UB | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN4R7UB.pdf | |
| UKL1C220KDDANATA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C220KDDANATA.pdf | |
| USL0J470MDD | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL0J470MDD.pdf | |
| 50ZLH180MEFCT78X20 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 50ZLH180MEFCT78X20.pdf | |
| 450BXC33MEFCGC16X20 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450BXC33MEFCGC16X20.pdf | |
| B43254C2277M | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C2277M.pdf | |
| MALIEYH07AD468H02K | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 57 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07AD468H02K.pdf | |
| 36DX351F450AF2A | 350µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX351F450AF2A.pdf | |
| UVR1H222MHA | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H222MHA.pdf |