| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF42R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 69010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 42.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF42R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF42R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 42.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF42R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF42R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF42R2V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF42R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF42R2V.
| UKL1E330MED1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E330MED1TD.pdf | |
| 861101484009 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861101484009.pdf | |
| AVS227M06D16T-F | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M06D16T-F.pdf | |
| 100ZL47MEFCT810X12.5 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 100ZL47MEFCT810X12.5.pdf | |
| UTS0J470MDD1TP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS0J470MDD1TP.pdf | |
| 100TXW39MEFC6.3X30 | 39µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 100TXW39MEFC6.3X30.pdf | |
| 381LX121M350H032 | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX121M350H032.pdf | |
| 30D228M040LS2AE3 | 2200µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 125 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D228M040LS2AE3.pdf | |
| ERLA181LIN132KR45M | 1300µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ERLA181LIN132KR45M.pdf | |
| MAL205155153E3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 31 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205155153E3.pdf | |
| MAL205015153E3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 28 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205015153E3.pdf | |
| E32D101HPN332UDA5M | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D101HPN332UDA5M.pdf | |
| B43510B6687M80 | 680µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 170 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B6687M80.pdf | |
| E36D630HLN273TD79N | 27000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D630HLN273TD79N.pdf | |
| E91F401VNT102MU65T | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 100 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VNT102MU65T.pdf |