| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF4640V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 69010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF4640V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF4640V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 464 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF4640V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF4640V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF4640V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF4640V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF4640V.
| UPM1A182MHD1TO | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A182MHD1TO.pdf | |
| MAL211837151E3 | 150µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.17 Ohm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211837151E3.pdf | |
| EKXJ351ELL560ML20S | 56µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL560ML20S.pdf | |
| TVX1C152MCD | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1C152MCD.pdf | |
| UVK2E101MHD1TN | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2E101MHD1TN.pdf | |
| 517D335M100JA6AE3 | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D335M100JA6AE3.pdf | |
| MAL211631158E3 | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211631158E3.pdf | |
| EMLA500ADA470MHA0G | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA500ADA470MHA0G.pdf | |
| B41888C6108M | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 27 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C6108M.pdf | |
| EKMS181VSN561MQ25S | 560µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS181VSN561MQ25S.pdf | |
| TVA1416 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1416.pdf | |
| EKMW421VSN471MA30S | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW421VSN471MA30S.pdf | |
| MAL210415471E3 | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210415471E3.pdf | |
| B43511E5687M87 | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 230 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511E5687M87.pdf | |
| KMH16VN682M22X25T2 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH16VN682M22X25T2.pdf |