| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF46R4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 46.4 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF46R4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF46R4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 46.4 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF46R4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF46R4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF46R4V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF46R4V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF46R4V.
| EEE-0JA221WP | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-0JA221WP.pdf | |
| MAL211817222E3 | 2200µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 105 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211817222E3.pdf | |
| 159LBB063M2EH | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 16.58 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 159LBB063M2EH.pdf | |
| EEV-TA1H470P | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | EEV-TA1H470P.pdf | |
| UPW0J472MHD | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW0J472MHD.pdf | |
| EKYB800ELL821MM25S | 820µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB800ELL821MM25S.pdf | |
| EEE-1VA221UAP | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA221UAP.pdf | |
| ECA-1EM330I | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1EM330I.pdf | |
| UKL2A680KPD1TD | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A680KPD1TD.pdf | |
| UBT2E220MHD | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2E220MHD.pdf | |
| MAL212047681E3 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 75 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212047681E3.pdf | |
| 25USC27000MEFCSN30X40 | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 25USC27000MEFCSN30X40.pdf | |
| 420VXG470MEFCSN35X40 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 420VXG470MEFCSN35X40.pdf | |
| B43501E2228M67 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 45 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2228M67.pdf | |
| MAL212384221 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.7 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212384221.pdf |