| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF4873V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 487K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF4873V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF4873V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 487k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF4873V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF4873V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF4873V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF4873V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF4873V.
| AFK106M50C12T-F | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.52 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | AFK106M50C12T-F.pdf | |
| 105TTA050MSD | 1µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 165.786 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 105TTA050MSD.pdf | |
| EKYB500ELL152MM25S | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL152MM25S.pdf | |
| UPW2C101MHD1TN | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2C101MHD1TN.pdf | |
| HVMLS601M150EA0C | 600µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack 261 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS601M150EA0C.pdf | |
| UBW1H3R3MPD1TD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C | UBW1H3R3MPD1TD.pdf | |
| UEP1V220MED | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1V220MED.pdf | |
| UPT2D820MHD | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2D820MHD.pdf | |
| B43858C9336M | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858C9336M.pdf | |
| MAL213661102E3 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213661102E3.pdf | |
| B43540B2567M67 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2567M67.pdf | |
| EKMH251VSN122MA45S | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 207 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VSN122MA45S.pdf | |
| B43508B5337M87 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5337M87.pdf | |
| E37L401CPN153MFK0M | 15000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L401CPN153MFK0M.pdf | |
| ECO-S1KA472DA | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1KA472DA.pdf |