| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF5232V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF5232V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF5232V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 52.3k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF5232V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF5232V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF5232V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF5232V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF5232V.
| UWZ1C331MCL1GS | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1C331MCL1GS.pdf | |
| ESMH630VSN222MP30T | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VSN222MP30T.pdf | |
| 250PK220MEFC18X35.5 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 250PK220MEFC18X35.5.pdf | |
| 860020474012 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020474012.pdf | |
| ECE-V1JA220UP | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1JA220UP.pdf | |
| USR1C220MDD1TE | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1C220MDD1TE.pdf | |
| USA1H220MDD1TD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1H220MDD1TD.pdf | |
| AHA336M2AG24B-F | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA336M2AG24B-F.pdf | |
| SLP181M420A4P3 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.843 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP181M420A4P3.pdf | |
| 108LBB160M2CF | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 165.79 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 108LBB160M2CF.pdf | |
| 30D476M200FK2A | 47µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D476M200FK2A.pdf | |
| LPX271M400C4P3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX271M400C4P3.pdf | |
| M39018/04-1173 | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/04-1173.pdf | |
| UHM1A102MPD3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHM1A102MPD3.pdf | |
| C0805C101KBRACTU | 100pF 630V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C101KBRACTU.pdf |