| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF56R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 84010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF56R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF56R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF56R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF56R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF56R2V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF56R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF56R2V.
| EEU-FC0J103 | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J103.pdf | |
| UUA1V330MCL1GS | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUA1V330MCL1GS.pdf | |
| UPW0J331MED6 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J331MED6.pdf | |
| UHE1A562MHD6 | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE1A562MHD6.pdf | |
| 80ZLJ820M18X31.5 | 820µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLJ820M18X31.5.pdf | |
| EEU-TP1V621B | 620µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V621B.pdf | |
| ELXZ250ELL222MK35S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL222MK35S.pdf | |
| UMP1HR47MDD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1HR47MDD.pdf | |
| 381LR181M420K022 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR181M420K022.pdf | |
| B41689A5458Q001 | 4500µF 25V Aluminum Capacitors Axial 126 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A5458Q001.pdf | |
| B43508C2108M2 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2108M2.pdf | |
| MAL212317101E3 | 100µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.6 Ohm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212317101E3.pdf | |
| E92F3J1VNT182MC65T | 1800µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 69 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F3J1VNT182MC65T.pdf | |
| ECO-S1CP123AA | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 62 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | ECO-S1CP123AA.pdf | |
| KY6.3VB332M12X20LL | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | KY6.3VB332M12X20LL.pdf |