| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF6653V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 97577 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 665K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF6653V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF6653V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 665k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF6653V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF6653V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF6653V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF6653V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF6653V.
| MAL202116682E3 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 64 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202116682E3.pdf | |
| B43508B9567M | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9567M.pdf | |
| UCW1A151MCL1GS | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCW1A151MCL1GS.pdf | |
| 10MH7100MEFCT55X7 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10MH7100MEFCT55X7.pdf | |
| USW1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1E100MDD.pdf | |
| 6.3ZL220MEFCT78X7 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 6.3ZL220MEFCT78X7.pdf | |
| UHD0J331MED1TA | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD0J331MED1TA.pdf | |
| MALREKB05BA233J00K | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.02 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05BA233J00K.pdf | |
| ULR2C150MNL1GS | 15µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | ULR2C150MNL1GS.pdf | |
| UBT2D100MPD | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2D100MPD.pdf | |
| 420TXW39MEFC12.5X30 | 39µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 420TXW39MEFC12.5X30.pdf | |
| MALREKA05JG315S00K | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.33 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05JG315S00K.pdf | |
| B43505A5107M60 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.36 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A5107M60.pdf | |
| EKMH201VNN182MA45T | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN182MA45T.pdf | |
| B43305E2228M82 | 2200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2228M82.pdf |