| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF6983V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF6983V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF6983V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 698k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF6983V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF6983V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF6983V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF6983V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF6983V.
| UVY2V331MRD | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2V331MRD.pdf | |
| ELXZ160ETD470MEB5D | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ETD470MEB5D.pdf | |
| EMZE160ADA221MF90G | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8000 Hrs @ 105°C | EMZE160ADA221MF90G.pdf | |
| ECE-A1VN101UB | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VN101UB.pdf | |
| B41252B6568M | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252B6568M.pdf | |
| EKMS251VSN681MA25S | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS251VSN681MA25S.pdf | |
| MAL205014223E3 | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 27 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205014223E3.pdf | |
| B41041A3228M | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A3228M.pdf | |
| CL03A224KP3NNNC | 0.22µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03A224KP3NNNC.pdf | |
| C0603X104K3RACTU | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603X104K3RACTU.pdf | |
| C0805C103J5GACTU | 10000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C103J5GACTU.pdf | |
| GQM1885C1H100JB01D | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GQM1885C1H100JB01D.pdf | |
| CL21C3R9BBANNNC | 3.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C3R9BBANNNC.pdf | |
| C0805C105K8RALTU | 1µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C105K8RALTU.pdf | |
| FK18X7R1H154K | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK18X7R1H154K.pdf |