| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF76R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 76.8 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF76R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF76R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 76.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF76R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF76R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF76R8V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF76R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF76R8V.
| UWG1C220MCL1GB | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWG1C220MCL1GB.pdf | |
| LNX2W183MSEK | 18000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2W183MSEK.pdf | |
| UKL1H151MPD1TD | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H151MPD1TD.pdf | |
| MALREKA00AA222JL0K | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA222JL0K.pdf | |
| MALREKB00BA333CL0K | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 960 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA333CL0K.pdf | |
| 336SML050M | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.029 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336SML050M.pdf | |
| EMVY6R3ADA681MHA0G | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVY6R3ADA681MHA0G.pdf | |
| B43231B9187M | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231B9187M.pdf | |
| SLP561M250C4P3 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP561M250C4P3.pdf | |
| 515D227M200FV6AE3 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D227M200FV6AE3.pdf | |
| LP391M200C5P3 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 640 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP391M200C5P3.pdf | |
| E36D500LPN242UA54M | 2400µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN242UA54M.pdf | |
| B41560A9338M | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A9338M.pdf | |
| E32D350HPN393MA92M | 39000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13.6 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D350HPN393MA92M.pdf | |
| B43455D5158M7 | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 63 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455D5158M7.pdf |