| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF7871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF7871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF7871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.87k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF7871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF7871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF7871V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF7871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF7871V.
| UMW1A330MDD1TP | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1A330MDD1TP.pdf | |
| 860040478015 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860040478015.pdf | |
| 227KBM035M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 905 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 227KBM035M.pdf | |
| UPJ1A821MHD6 | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A821MHD6.pdf | |
| MAL213666821E3 | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213666821E3.pdf | |
| 500D477M010DC2A | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D477M010DC2A.pdf | |
| EKXJ421ELL121MM40S | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL121MM40S.pdf | |
| B41252A6828M | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A6828M.pdf | |
| 450USC330MEFCSN35X35 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 450USC330MEFCSN35X35.pdf | |
| E36D161LPN152TA67N | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D161LPN152TA67N.pdf | |
| E37L351CPN332MD92M | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L351CPN332MD92M.pdf | |
| B43310A5568M | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43310A5568M.pdf | |
| EEU-EB1J2R2SB | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J2R2SB.pdf | |
| C330C684K5R5TA | 0.68µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) | C330C684K5R5TA.pdf | |
| CGA4J2X5R1C684M125AA | 0.68µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J2X5R1C684M125AA.pdf |