| Manufacturer Part Number: | ERJ-8ENF9762V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 97.6K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8ENF9762V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8ENF9762V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 97.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8ENF9762V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8ENF9762V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8ENF9762V is new and unused, you can buy ERJ-8ENF9762V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8ENF9762V.
| LGL2W151MELA25 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2W151MELA25.pdf | |
| UVR0J330MDD6TP | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J330MDD6TP.pdf | |
| UVZ1C102MPD1TD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C102MPD1TD.pdf | |
| RFS-25V331MI6#5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-25V331MI6#5.pdf | |
| UUL1E101MNL1GS | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1E101MNL1GS.pdf | |
| UPV1E330MFD1TA | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1E330MFD1TA.pdf | |
| ESMQ160EC3682ML25S | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ160EC3682ML25S.pdf | |
| 63MXG1800MEFCSN20X30 | 1800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 63MXG1800MEFCSN20X30.pdf | |
| B43540C5187M62 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 540 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C5187M62.pdf | |
| HVMLS152M060EK0D | 1500µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 106 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS152M060EK0D.pdf | |
| GRM155R71C333KA01D | 0.033µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71C333KA01D.pdf | |
| RCE5C1H820J0DBH03A | 82pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H820J0DBH03A.pdf | |
| C0603C103J3HACTU | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C103J3HACTU.pdf | |
| CC0402KRX7R7BB153 | 0.015µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402KRX7R7BB153.pdf | |
| 885012206095 | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012206095.pdf |