| Manufacturer Part Number: | ERJ-8GEYJ164V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8GEYJ164V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8GEYJ164V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8GEYJ164V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8GEYJ164V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8GEYJ164V is new and unused, you can buy ERJ-8GEYJ164V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8GEYJ164V.
| LQS2V331MELB30 | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2V331MELB30.pdf | |
| UES1A221MPM1TD | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1A221MPM1TD.pdf | |
| 861141483006 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 861141483006.pdf | |
| ELXV350EC3560MFB5D | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXV350EC3560MFB5D.pdf | |
| MALSECA00AD210JARK | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 15.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00AD210JARK.pdf | |
| B41890A7827M | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 46 mOhm @ 10kHz 15000 Hrs @ 105°C | B41890A7827M.pdf | |
| EEV-FK1H561M | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1H561M.pdf | |
| B43252A5127M | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A5127M.pdf | |
| B43501B3107M80 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B3107M80.pdf | |
| EKXJ351ELL221MM50S | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL221MM50S.pdf | |
| B43504A9337M60 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9337M60.pdf | |
| MAL211848102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 160 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211848102E3.pdf | |
| MAL209625102E3 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 133 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209625102E3.pdf | |
| E37X501CPN222MDB7M | 2200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X501CPN222MDB7M.pdf | |
| SMG250VB181M20BLL | 180µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.381 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG250VB181M20BLL.pdf |