| Manufacturer Part Number: | ERJ-8GEYJ755V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5M OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8GEYJ755V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8GEYJ755V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5M | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | -400/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8GEYJ755V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8GEYJ755V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8GEYJ755V is new and unused, you can buy ERJ-8GEYJ755V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8GEYJ755V.
| UPW1J390MED | 39µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J390MED.pdf | |
| 25PK1000MEFC10X16 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25PK1000MEFC10X16.pdf | |
| EEU-ED2D101S | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2D101S.pdf | |
| LGUW6561MELC | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGUW6561MELC.pdf | |
| UPJ1J271MHD1TO | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1J271MHD1TO.pdf | |
| UPJ2V470MHD | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2V470MHD.pdf | |
| 860010378021 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010378021.pdf | |
| ECA-1HHG100B | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1HHG100B.pdf | |
| 6.3YXJ100MT15X11 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 6.3YXJ100MT15X11.pdf | |
| MAL215370229E3 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.2 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL215370229E3.pdf | |
| UFG1J471MHM | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1J471MHM.pdf | |
| MAL210217221E3 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 503 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210217221E3.pdf | |
| CGS802U050V2C | 8000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 43 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS802U050V2C.pdf | |
| MAL210638104E3 | 100000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210638104E3.pdf | |
| LXY25VB561M10X25LL | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXY25VB561M10X25LL.pdf |