| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQF2R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 40560 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQF2R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQF2R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQF2R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQF2R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQF2R2V is new and unused, you can buy ERJ-8RQF2R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQF2R2V.
| TVX2D331MDD | 330µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2D331MDD.pdf | |
| ERLA251LIN102KR50M | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ERLA251LIN102KR50M.pdf | |
| 350LSU10000MNB77X191 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | 350LSU10000MNB77X191.pdf | |
| ECA-2GHG100B | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2GHG100B.pdf | |
| 50PK1MEFCTA5X11 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK1MEFCTA5X11.pdf | |
| 35ZL1200MEFC12.5X30 | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ZL1200MEFC12.5X30.pdf | |
| 381LX123M016H032 | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX123M016H032.pdf | |
| EKMH201VSN102MR45T | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VSN102MR45T.pdf | |
| UVR2G2R2MPA | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2G2R2MPA.pdf | |
| SMG400VB181M25DLL | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.381 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG400VB181M25DLL.pdf | |
| EEU-TA1H470B | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1H470B.pdf | |
| B41042A7337M | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A7337M.pdf | |
| GRM188R61A224KA01D | 0.22µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R61A224KA01D.pdf | |
| C0603X6S1A223K030BB | 0.022µF 10V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X6S1A223K030BB.pdf | |
| C1608NP02A2R2C080AA | 2.2pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608NP02A2R2C080AA.pdf |