| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQF4R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 43014 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQF4R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQF4R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQF4R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQF4R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQF4R7V is new and unused, you can buy ERJ-8RQF4R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQF4R7V.
| SLPX222M100C7P3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX222M100C7P3.pdf | |
| EEU-FM1E222L | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E222L.pdf | |
| UVZ1HR47MDD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1HR47MDD.pdf | |
| 400LLE2.7MEFC8X11.5 | 2.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | 400LLE2.7MEFC8X11.5.pdf | |
| 200BXC68MEFCG412.5X25 | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200BXC68MEFCG412.5X25.pdf | |
| MAL215374221E3 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C | MAL215374221E3.pdf | |
| MALIEYH07AV456F02K | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 88 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07AV456F02K.pdf | |
| EKMQ251VSN561MP45S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN561MP45S.pdf | |
| B43254A1158M | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A1158M.pdf | |
| 381LX680M400K202 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX680M400K202.pdf | |
| MAL215946829E3 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.4 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215946829E3.pdf | |
| B43540B9477M87 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9477M87.pdf | |
| UHE1H121MPT | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H121MPT.pdf | |
| C2225X105K2RACTU | 1µF 200V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm) | C2225X105K2RACTU.pdf | |
| C0805C474K4RACAUTO | 0.47µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C474K4RACAUTO.pdf |