| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQF5R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQF5R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQF5R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQF5R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQF5R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQF5R6V is new and unused, you can buy ERJ-8RQF5R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQF5R6V.
| LGN2V561MELB45 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2V561MELB45.pdf | |
| UWF1V2R2MCL1GB | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1V2R2MCL1GB.pdf | |
| UKA1A471MPD1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1A471MPD1TD.pdf | |
| MAL216055471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216055471E3.pdf | |
| EEE-HB1E6R8AR | 6.8µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1E6R8AR.pdf | |
| UPS1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1E100MDD.pdf | |
| 10ML120MEFC6.3X7 | 120µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ML120MEFC6.3X7.pdf | |
| 228CKE010MLQ | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 173.3 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 228CKE010MLQ.pdf | |
| UUG2D680MNQ1MS | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2D680MNQ1MS.pdf | |
| EGPD630ELL911MK35H | 910µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 35 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD630ELL911MK35H.pdf | |
| MAL214834682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214834682E3.pdf | |
| 30D257G016DF5 | 250µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D257G016DF5.pdf | |
| MAL209444271E3 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 470 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209444271E3.pdf | |
| MAL205828332E3 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 70 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205828332E3.pdf | |
| B41554E5100Q | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41554E5100Q.pdf |