| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQFR62V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 69010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQFR62V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQFR62V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.62 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQFR62V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQFR62V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQFR62V is new and unused, you can buy ERJ-8RQFR62V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQFR62V.
| UPW1C152MPD6 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1C152MPD6.pdf | |
| 50ZLJ680M12.5X25 | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50ZLJ680M12.5X25.pdf | |
| URZ1E220MDD1TD | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1E220MDD1TD.pdf | |
| LLS1V183MELB | 18000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1V183MELB.pdf | |
| UUD1H270MCL1GS | 27µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1H270MCL1GS.pdf | |
| UHW0J182MPD | 1800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW0J182MPD.pdf | |
| LGY1C333MELC35 | 33000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1C333MELC35.pdf | |
| UWR1C560MCL1GB | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWR1C560MCL1GB.pdf | |
| UKT1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1A220MDD.pdf | |
| 160RX3020K10X16 | 20µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can | 160RX3020K10X16.pdf | |
| 381LX680M250H012 | SNAPMOUNTS | 381LX680M250H012.pdf | |
| MAL204343689E3 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.2 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204343689E3.pdf | |
| MAL215976121E3 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.6 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215976121E3.pdf | |
| MAL205048472E3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 45 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205048472E3.pdf | |
| ECO-S1HP153EA | 15000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1HP153EA.pdf |