| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ1R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ1R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ1R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ1R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ1R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ1R2V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ1R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ1R2V.
| EEU-FR1H220B | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1H220B.pdf | |
| EKZM100ELL222MJ25S | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZM100ELL222MJ25S.pdf | |
| MAL213816682E3 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 68 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213816682E3.pdf | |
| EET-HC2E182LF | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E182LF.pdf | |
| AVS336M06B12B-F | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 17.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS336M06B12B-F.pdf | |
| UKZ1H220MPM1TD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ1H220MPM1TD.pdf | |
| 516D106M050JL6AE3 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D106M050JL6AE3.pdf | |
| UPM1A182MHD | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A182MHD.pdf | |
| UAQ2G470MRD3 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G470MRD3.pdf | |
| B41252A3279M | 27000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A3279M.pdf | |
| B43505A2227M82 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A2227M82.pdf | |
| EMVH201GDA470MMN0S | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | EMVH201GDA470MMN0S.pdf | |
| B43504A2477M62 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 280 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2477M62.pdf | |
| TVX0J153MDD | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX0J153MDD.pdf | |
| B43601A2278M60 | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2278M60.pdf |