| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ4R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ4R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ4R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ4R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ4R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ4R7V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ4R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ4R7V.
| EEE-TG1V221UP | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1V221UP.pdf | |
| LGG2W121MELA25 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2W121MELA25.pdf | |
| UVY2V2R2MED1TD | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2V2R2MED1TD.pdf | |
| LNT2V562MSEG | 5600µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2V562MSEG.pdf | |
| 35SEV47M6.3X8 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 35SEV47M6.3X8.pdf | |
| EEE-FC1E221P | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1E221P.pdf | |
| SN4R7M063ST | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.88 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN4R7M063ST.pdf | |
| 50YXA470MT810X20 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 50YXA470MT810X20.pdf | |
| UUH1A222MNQ6ZD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1A222MNQ6ZD.pdf | |
| 380LQ181M450H042 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ181M450H042.pdf | |
| B43508A2337M82 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2337M82.pdf | |
| B43305A9477M62 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 290 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9477M62.pdf | |
| E37F351CPN392MDA5M | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F351CPN392MDA5M.pdf | |
| B41550E7689Q | 68000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41550E7689Q.pdf | |
| C1210C105K5RACTU | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C105K5RACTU.pdf |