| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJR47V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 564010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.47 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJR47V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJR47V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.47 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJR47V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJR47V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJR47V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJR47V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJR47V.
| EEE-FC1V470P | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1V470P.pdf | |
| URZ1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1A102MPD1TD.pdf | |
| URY1V102MRD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY1V102MRD.pdf | |
| B41560A9478M | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A9478M.pdf | |
| B43511A5477M | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 320 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5477M.pdf | |
| UKT1E4R7MDD | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1E4R7MDD.pdf | |
| 16TWL220KEFC8X11.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16TWL220KEFC8X11.5.pdf | |
| MAL215257478E3 | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215257478E3.pdf | |
| 200YXF220MEFC18X35.5 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 200YXF220MEFC18X35.5.pdf | |
| MAL211914471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 540 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211914471E3.pdf | |
| ESMM451VSN331MQ50T | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.005 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM451VSN331MQ50T.pdf | |
| 420MXG220MEFCSN22X45 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG220MEFCSN22X45.pdf | |
| MLP821M250EB1A | 820µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 172 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP821M250EB1A.pdf | |
| GRM21BR60G107ME15L | 100µF 4V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR60G107ME15L.pdf | |
| LMK316AB7226KL-TR | 22µF 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | LMK316AB7226KL-TR.pdf |