| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJR82V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.82 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJR82V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJR82V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.82 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJR82V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJR82V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJR82V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJR82V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJR82V.
| EEU-FC1A562S | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A562S.pdf | |
| EKZN500ELL152MLN3S | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN500ELL152MLN3S.pdf | |
| 35YXH150MEFC8X11.5 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35YXH150MEFC8X11.5.pdf | |
| MALREKE00PB322E00K | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 844 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB322E00K.pdf | |
| LKX2D561MESA35 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2D561MESA35.pdf | |
| EET-HC2S331CA | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2S331CA.pdf | |
| B43510A9228M7 | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A9228M7.pdf | |
| B43456A5228M3 | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 50 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A5228M3.pdf | |
| CL32B106KLJNNNE | 10µF 35V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32B106KLJNNNE.pdf | |
| C2012X8R2A473K125AB | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X8R2A473K125AB.pdf | |
| C3225JB2J473M200AA | 0.047µF 630V Ceramic Capacitor JB 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225JB2J473M200AA.pdf | |
| C0603Y472K5RAC7867 | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603Y472K5RAC7867.pdf | |
| C0805C332F3GACTU | 3300pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C332F3GACTU.pdf | |
| C0603C151J5GACAUTO | 150pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C151J5GACAUTO.pdf | |
| CL21C151JCANNNC | 150pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C151JCANNNC.pdf |