| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RSJR18V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.18 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RSJR18V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RSJR18V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.18 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RSJR18V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RSJR18V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RSJR18V is new and unused, you can buy ERJ-8RSJR18V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RSJR18V.
| ECE-A1VKS470 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKS470.pdf | |
| EEV-TG1J101Q | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1J101Q.pdf | |
| EEE-FK1K680AQ | 68µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1K680AQ.pdf | |
| ECE-A1HKA2R2B | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKA2R2B.pdf | |
| UST1H010MDD1TP | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1H010MDD1TP.pdf | |
| UFW1H470MED1TA | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H470MED1TA.pdf | |
| 10YXF3300MEFC12.5X25 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10YXF3300MEFC12.5X25.pdf | |
| EKXJ421ELL150MJ25S | 15µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL150MJ25S.pdf | |
| B43896C2476M | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 250 mOhm @ 10kHz 4000 Hrs @ 125°C | B43896C2476M.pdf | |
| MAL205978479E3 | 47µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2.71 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205978479E3.pdf | |
| B43821F1475M | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 40 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821F1475M.pdf | |
| C0603X7R1H331M | 330pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X7R1H331M.pdf | |
| 885012209024 | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 885012209024.pdf | |
| C0603C0G1E5R1B030BG | 5.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E5R1B030BG.pdf | |
| C0805C221K1RACTU | 220pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C221K1RACTU.pdf |