| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR02V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.02 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR02V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR02V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.02 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR02V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR02V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR02V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR02V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR02V.
| RFS-16V220ME3#5 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-16V220ME3#5.pdf | |
| 6.3SGV33M4X6.1 | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 6.3SGV33M4X6.1.pdf | |
| MAL214252285E3 | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214252285E3.pdf | |
| EKZH250EC3681MJ16S | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH250EC3681MJ16S.pdf | |
| EKYA6R3ELL103ML25S | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYA6R3ELL103ML25S.pdf | |
| B43508F2477M67 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2477M67.pdf | |
| MAL215756829E3 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.5 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215756829E3.pdf | |
| 678D337M040DM3J | 330µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 200 mOhm @ 20Hz | 678D337M040DM3J.pdf | |
| B43504A2397M82 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 330 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2397M82.pdf | |
| E81D201VSD182MA63W | CAP ALUM 1800UF 200V RADIAL | E81D201VSD182MA63W.pdf | |
| 16YK47MTA5X11 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16YK47MTA5X11.pdf | |
| C0402C223K4RACAUTO | 0.022µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C223K4RACAUTO.pdf | |
| C0603C0G1H560K030BA | 56pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1H560K030BA.pdf | |
| CGJ3E3X7S2A683K080AA | 0.068µF 100V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E3X7S2A683K080AA.pdf | |
| C1608C0G2A392K080AC | 3900pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G2A392K080AC.pdf |