| Manufacturer Part Number: | ERJ-P03D3740V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 374 OHM 0.5% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P03D3740V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P03D3740V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 374 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P03D3740V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P03D3740V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P03D3740V is new and unused, you can buy ERJ-P03D3740V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P03D3740V.
| LAQ2P331MELZ40 | 330µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2P331MELZ40.pdf | |
| 63ZLH47MEFC6.3X11 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 63ZLH47MEFC6.3X11.pdf | |
| UPV1A121MGD1TD | 120µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1A121MGD1TD.pdf | |
| UVK1J102MHD1TN | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1J102MHD1TN.pdf | |
| UPT2W560MHD | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2W560MHD.pdf | |
| UUL1C330MCL1GS | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1C330MCL1GS.pdf | |
| 381LX822M063A452 | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX822M063A452.pdf | |
| EEE-HC1H4R7R | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EEE-HC1H4R7R.pdf | |
| 4MS5100MEFC5X5 | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 4MS5100MEFC5X5.pdf | |
| 25YXM100MEFCT16.3X11 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXM100MEFCT16.3X11.pdf | |
| MAL211637339E3 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211637339E3.pdf | |
| EKYA350ELL821MJ25S | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYA350ELL821MJ25S.pdf | |
| B43858A9226M9 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A9226M9.pdf | |
| B43252A6686M | 68µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A6686M.pdf | |
| 380LX393M035A062 | 39000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 15 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX393M035A062.pdf |