| Manufacturer Part Number: | ERJ-P03F12R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 25843 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12 OHM 1% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P03F12R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P03F12R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P03F12R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P03F12R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P03F12R0V is new and unused, you can buy ERJ-P03F12R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P03F12R0V.
| UVK1H222MHD | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H222MHD.pdf | |
| EKXJ401ELL680KK40S | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL680KK40S.pdf | |
| 10ZLG1200MEFCT810X20 | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10ZLG1200MEFCT810X20.pdf | |
| MAL202123471E3 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 850 mOhm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202123471E3.pdf | |
| MAL211939478E3 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 27 Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211939478E3.pdf | |
| B43501A227M67 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A227M67.pdf | |
| 53D102G050GE6E3 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 231 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 53D102G050GE6E3.pdf | |
| B43511A5397M87 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 390 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5397M87.pdf | |
| 601D227F200JL2 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D227F200JL2.pdf | |
| ECE-T2GA122FA | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 138 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T2GA122FA.pdf | |
| CGA5L3C0G2E153J160AA | 0.015µF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L3C0G2E153J160AA.pdf | |
| C5750X7S3A223K160KA | 0.022µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7S 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C5750X7S3A223K160KA.pdf | |
| CC0402GRNPO8BN180 | 18pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402GRNPO8BN180.pdf | |
| CGA3E2X7R1H473M080AE | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X7R1H473M080AE.pdf | |
| A680J15C0GH5TAA | 68pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A680J15C0GH5TAA.pdf |