| Manufacturer Part Number: | ERJ-P03J201V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200 OHM 5% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P03J201V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P03J201V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P03J201V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P03J201V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P03J201V is new and unused, you can buy ERJ-P03J201V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P03J201V.
| MAL211818331E3 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 630 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211818331E3.pdf | |
| EEV108M6R3A9MAA | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEV108M6R3A9MAA.pdf | |
| EFL-500ELL150MF07D | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-500ELL150MF07D.pdf | |
| UPM2V3R3MPD1TD | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2V3R3MPD1TD.pdf | |
| ECO-S2DA471BA | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2DA471BA.pdf | |
| MAL219390105E3 | 560µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm 6000 Hrs @ 105°C | MAL219390105E3.pdf | |
| 860020774014 | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020774014.pdf | |
| UWT1V330MCL6GS | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1V330MCL6GS.pdf | |
| UPS1C151MED1TA | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1C151MED1TA.pdf | |
| AVS227M06D16B-F | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M06D16B-F.pdf | |
| 250CFX10MEFCT810X16 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 250CFX10MEFCT810X16.pdf | |
| 687KXM035M | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 292.6 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 687KXM035M.pdf | |
| MALREKE05FG222X00K | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05FG222X00K.pdf | |
| SLP680M385A1P3 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 4.879 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP680M385A1P3.pdf | |
| B43231A107M | 100µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A107M.pdf |