| Manufacturer Part Number: | ERJ-P03J202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 5% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P03J202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P03J202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P03J202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P03J202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P03J202V is new and unused, you can buy ERJ-P03J202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P03J202V.
| UPW1V820MED1TD | 82µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V820MED1TD.pdf | |
| 250VXG220MEFCSN22X25 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 250VXG220MEFCSN22X25.pdf | |
| 16YXJ220MT16.3X11 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXJ220MT16.3X11.pdf | |
| UUX2D4R7MNL1GS | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2D4R7MNL1GS.pdf | |
| 517D226M063AA6AE3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D226M063AA6AE3.pdf | |
| B43231G2397M | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231G2397M.pdf | |
| B41252C338M | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252C338M.pdf | |
| B43540A9277M82 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9277M82.pdf | |
| MAL215862182E3 | 1800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 201 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215862182E3.pdf | |
| 109LMB063M2EH | ELECTROLYTIC | 109LMB063M2EH.pdf | |
| MAL219847121E3 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 796 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219847121E3.pdf | |
| 53D562F035GL6 | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D562F035GL6.pdf | |
| E37X351CPN183MFM9M | 18000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X351CPN183MFM9M.pdf | |
| UVR1C220MDA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C220MDA.pdf | |
| KMG100VB10RM6X11LL | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.26 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG100VB10RM6X11LL.pdf |