| Manufacturer Part Number: | ERJ-P03J243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 5% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P03J243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P03J243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P03J243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P03J243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P03J243V is new and unused, you can buy ERJ-P03J243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P03J243V.
| EEE-FP1C681AP | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FP1C681AP.pdf | |
| UPS2W101MRD | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2W101MRD.pdf | |
| UHZ0J182MPM6 | 1800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHZ0J182MPM6.pdf | |
| EEE-HA1E331AP | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1E331AP.pdf | |
| MAL202138479E3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.7 Ohm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202138479E3.pdf | |
| 100PX680MEFC16X31.5 | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 100PX680MEFC16X31.5.pdf | |
| UPJ1H180MDD1TA | 18µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H180MDD1TA.pdf | |
| 515D225M400CC6AE3 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D225M400CC6AE3.pdf | |
| 10YXF4700MEFCGC16X25 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10YXF4700MEFCGC16X25.pdf | |
| UBX2V100MHL | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2V100MHL.pdf | |
| 511D336M035AA4D | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D336M035AA4D.pdf | |
| 630D337M050FH5A | 330µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D337M050FH5A.pdf | |
| LGG2P102MELB35 | 1000µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2P102MELB35.pdf | |
| B43601B9397M62 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9397M62.pdf | |
| B43504A9567M67 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9567M67.pdf |