| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06F2611V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.61K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06F2611V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06F2611V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.61k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06F2611V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06F2611V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06F2611V is new and unused, you can buy ERJ-P06F2611V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06F2611V.
| UVZ2W4R7MPD | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2W4R7MPD.pdf | |
| 380LX562M035H022 | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 83 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX562M035H022.pdf | |
| B43505A9227M | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9227M.pdf | |
| UPV1A181MGD1TD | 180µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1A181MGD1TD.pdf | |
| UPM1C561MHD6TO | 560µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C561MHD6TO.pdf | |
| UPT2G270MHD1TO | 27µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2G270MHD1TO.pdf | |
| EKYB100ELL123MMP1S | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB100ELL123MMP1S.pdf | |
| ULD2G5R6MPD1TD | 5.6µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | ULD2G5R6MPD1TD.pdf | |
| 6.3YXH1000MEFCTA8X16 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 6.3YXH1000MEFCTA8X16.pdf | |
| UMP0J470MDD | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP0J470MDD.pdf | |
| UHV1A122MPD1TD | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1A122MPD1TD.pdf | |
| UUJ1A472MNQ1MS | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1A472MNQ1MS.pdf | |
| B43504A9187M67 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9187M67.pdf | |
| C3216X7R1E105K085AA | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R1E105K085AA.pdf | |
| 885012006039 | 150pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012006039.pdf |